مکان های شگفت انگیز بارسلونا

مکان های دیدنی و شگفت انگیز اسپانیا را در این مقاله برای شما سفر دوستان گرد آوری کرده ایم. با ما باشید …

 

اسپانیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا (Holy Family Church) 

Basilica I Temple Expiatori de la Sagrada Familia

کلیسای “ساگرادافامیلیا ” یک بنای نیمه تمام است که عنوان زیباترین و با شکوه ترین بنای شهر بارسلونا را از آن خود کرده است و به نوعی نماد شهری به عظمت بارسلونا گردیده است.

احداث کلیسای ساگرادا فامیلیا از سال ۱۸۸۲ اغاز شد، هرچند روند ساخت آن به علت کمبود بودجه و جنگ های داخلی اسپانیا دست خوش وقفه های طولانی شد تا حدی که هنوز کار ساخت آن به پایان نرسیده است.

طرح کامل این کلیسا که شاهکار معمار برجسته کاتالونیایی “آنتونی گائودی” است دارای سه نمای اصلی و ۱۸ مناره است که قرار بود در مساحتی به طول ۹۰ متر و عرض ۶۰ متر بنا شود، هرچند در زمان مرگ آنتونی گائودی در سال ۱۹۲۶ فقط یک نما از این طرح افسانه ای به پایان رسیده بود.

این کلیسا در حال حاضر دو نما و هشت مناره کامل شده دارد و ارتفاع مناره های آن به ۹۰ تا ۱۲۰ متر می رسند. بلندترین مناره این کلیسا مناره حضرت مسیح خواهد بود که با صلیبی بر بالای خود ارتفاعی حدود ۱۷۰ متر خواهد داشت. این کلیسا از چنان اصالت و شکوهی برخوردار است که آن را فوق العاده ترین بنای ساخته شده به سبک گوتیک از دوران قرون وسطی تا کنون می نامند.

انتظار می رود ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا تا سال ۲۰۲۶ به طور کامل به پایان برسد.

کلیسایی که بدون شک در زمان اتمام گوی عظمت و شکوه را از برترین کلیساهای جهان خواهد ربود.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار : نوامبر تا فوریه : ۹ تا ۱۸ – مارس تا اکتبر: ۹ تا ۱۹ – اوریل تا سپتامبر : ۹ تا ۲۰

ادرس  : Carrer de Mallorca, 401, 08013

مکان های نزدیک : میدان گاوبازی تاریخی – فلی مارکت بارسلونا – بیمارستان صلیب مقدس و سنت پاول

اسپانیا

خانه ی باتیو (Batllo House)

Casa Batllo

خانه باتیو شاهکاری دیگر از آنتونی گائودی است.

این ساختمان بر اساس معماری مدرنیسم یا هنر نو ساخته شده است هر بیننده ای را متحیر خود می کند که چطور می شود با استفاده از معماری متقارن و طرح و رنگی عجیب و نامانوس چنین بنای با شکوه و جذابی را خلق کرد .

این خانه که در سال ۱۸۷۷ ساخته شده بود در سال ۱۹۰۰ توسط فردی ثروتمند خریداری شد و به آنتونی گائودی نامدار تحویل داده شد تا آن را خراب کند و بنایی نو به جای آن بسازد اما آنتونی ساختمان را خراب نکرد و دی طی دو سال از ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۶ میلادی سلختمان را کاملا با هنر معماری خود متحول و باز سازی کر و خانه امروزی باتیو را به جهان عرضه نمود.

نمای این ساختمان از سنگ و ماسه ساخته شده با موزاییک های رنگی تزیین شده است. در ساخت این خانه تا جایی که امکان داشته است از خطوط صاف پرهیز شده و از اشکال غیر خطی استفاده ی استادانه گردیده است. برخی از عناصر این ساختمان مانند استخوان طراحی شده و به همین علت اهالی بارسلونا به آن “خانه استخوانی” می گویند.

پشت بام خانه طرحی مانند پوست خزندگان را دارد و متخصصان و بر این باورند که آنتونی قصد به جلوه درآوردن یک اژدها را داشته است. داخل خانه نیز همان شکوه خارجی  آن را به معرض دید می گذارد. طراحی بدون خط مستقیم که ظاهری مانند خانه های رویایی را به آن داده است و انسان را به یاد داستان های کودکی و خیالی می اندازد.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار : هر روز ۹ تا ۱۲ ( آخرین پذیرش ساعت ۲۰)

ادرس : Passeig de gracia, 43, 08007

مکان های نزدیک : خیابان گراسیا – میدان کاتالونیا – خانه ی میلا

منطقه گوتیک (Gothic quarter) 

Barri Gotic

منطقه گوتیک منطقه تاریخی بارسلونا محسوب می شود. منطقه ای که شهر باستانی و رومی بارسینو (Barcino) در آن قرار داشته است. شهری که حتی امروزه نیز برخی از اثار باستانی آن را می توان در این منطقه یافت. اگرچه بعد از انتقال پایتخت اسپانیا به مادرید این مکان برای مدت ها از توجهات دور ماند اما در اواخر قرن نوزدهم دولت کاتالونیا به بازسازی این مکان پرداخت و آن را به منطقه ای با جذابیت بالا برای گردشگران و تاریخ شناسان تبدیل کرد و از همان سال ها نام این ناحیه به منطقه گوتیک تغییر یافت.

امروزه این منطقه از توریست هایی است که در کوچه پس کوچه های باریک قدم می زنند و دور از ماشین ها و هیاهوی شهری به کشف گنجینه های معماری این منطقه تاریخی می پردازند. گنجینه هایی از جنس خیابان های قرون وسطی، کلیساهای کوچک و ساختمان های کهن.

معروف ترین اثر این منطقه تاریخی کلیسای جامع بارسلوناست. کلیسای “سانتل ماریا دل پای” (Santa Maria del Pi) یکی دیگر از اثار هنری و تاریخی این منطقه است که باید آن را دید و از معماری با شکوهش لذت برد. این کلیسا اخرین کلیسای ساخته شده به سبک گوتیک است که در کنار میدان “سن خوست” (Sant Just Square) در همین منطقه قرار دارد.

منطقه گوتیک پر است از اثار دوران حکمرانی رومیان و بناهایی که نمی توان از دیدن آنها چشم پوشی کرد. سفر به بارسلونا بدون کاوش در منطقه گوتیک مانند چشم پوشی کردن از تاریخ این پایتخت باستانی سرزمین ماتادورها است.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار : ندارد

ادرس : El Barri Gotic

مکان های نزدیک : کلیسای جامع بارسلونا – میدان سنت فلیپ نری – موزه ی تاریخ شهر بارسلونا

کلیسای-جامع-بارسلونا-اسپانیا

کلیسای جامع بارسلونا (Barcelona Cathedral)

Catedral de la Creu I Santa Eulalia

کلیسای جامع برسلونا یکی از بزرگترین و با شکوه ترین کلیساهای این شهر و محل اقامت اسقف اعظم بارسلوناست. کار ساخت این کلیسا حدود ۱۵۰ سال از قرن ۱۳ تا ۱۵ میلادی به طول انجامید.

کلیسای جامع بارسلونا با طول ۹۳ متر و عرض ۴۰ متر و ارتفاع برج ناقوس ۵۴ متر، یکی از شگفتی های معماری این کشور است. در داخل ارتفاع این ستون ها تا زیر طاق ۱۵متر و ارتفاع تا سقف مرکزی ۲۵ متر است و ارگ تاریخی آن نیز از سال ۱۵۳۹ میلادی در همین سالن قرار گرفته است.

این کلسای سبک گوتیک از چنان نمایی با شکوه و معماری داخلی بی نظری برخوردار است که جز پر بازدید ترین  مکان های دیدنی بارسلونا محسوب می شود. کلیسای جامع بارسلونا با نام سن یوللیا (Saint Eulalia) نیز شناخته می شود که به یکی از مسیحیانی که به دست رومی ها به شهادت رسید اشاره می کند. این دختر مسیحی جوان پس از شکنجه های زیاد جان خود را از دست داد و مقبره ی اونیز در این کلیسا قرار گرفته است.

موردبسیار جالب دیگری که باید در مورد این کلیسا ذکر شود وجود آرشیوی از کتاب های خطی و تاریخی است که برای عموم محققان قابل ددسترسی است. برخی از این کتاب ها به قرن ۵ میلادی باز می گردند که مانند گنجینه ای در دل این کلیسا جای گرفته اند. بدون شک بازدید از این کلیسای تاریخی و گنجینه های درون آن بسیار ارامش بخش و تاثیر گذار خواهد بود.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار : دوشنبه تا جمعه : ۸ تا ۱۹:۳۰ – شنبه و یکشنبه ۸ تا ۲۰

ادرس : Pla de la Seu,s/n,08002

مکان های نزدیک : قصر سلطنتی – موزه ی تاریخ شهر بارسلونا – میدان سنت فلیپ نری

پارک گوئل

قصر گوئل (Guell Palace)

Palau Guell

قصر گوئل که متعلق به قرن ۱۹ میلادی است یکی دیگر از شاهکارهای انتونی گائودی معمار برجسته اسپانیایی است که نام آن در میراث جهای به ثبت رسیده است.

مالک این قصر یکی از اشرف بزرگ اسپانیایی به نام “گوئل” بودکه که طراحی ان را به آنتونی گائودی سپرد. آنتونی گائودی جوانی که در آن زمان جویای نام بود و ساخت این قصر از اولین کارهای او محسوب می شد  تمام هنرو استعداد خود را برای به کمال رساندن این بنا به کار گرفت. شهرت و محبوبیت امروزی این بنا حاکی از آن است که انتونی گائودی در این امر کاملا موفق بوده است. ساخت قصر گوئل در سال ۱۸۸۶ اغاز شد و در سال ۱۸۹۰ به پایان رسید. این ساختمان دارای بخش های زیادی شامل : زیر زمین ( که در ان زمان اسطبل بوده است )، سالن موسیقی، اتاق انتظار، اتاق بیلیارد، اتاق  سیگار، چندین اتاق خواب و گنجینه ای شامل اشیا تزیینی، نقاشی ها، مجسمه ها، مبلمان و وسایل موسیقی  است که حقیقتا این عمارت را بیشتر به یک موزه شبیه کرده است و خیلی حال و هوای یک خانه  مسکونی را ندارد.

وقتی در این خانه قدم می زنید بدون شک یاد قصر های فیلم های تاریخی که دیده اید می افتید. ستون ها و پله های  سنگی تیره، درب های چوبی بزرگ. تزیین شده با اهن، راه پله های بلند که زیر فرش های قدیمی ارام گرفته اند، نور پردازی اویزها همه و همه انسان را به قلب تاریخ می کشاند.

جالب است بدانید که حتی امروزه نیز در این قصر اجراهای موسیقی کوچکی برگزار می شود  که شما را در زمان بازدید از آن می توانید  از این اجرها لذت ببرید.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار : ۱ اوریل تا ۳۱ اکتبر : ۱۰ تا ۲۰

ادرس :  Carrer Nou de la Rambla,3-5,08001

مکان های نزدیک : خیابان رامبلا – تاتر بزرگ لیچیو – میدان سلطنتی

art-museum-spain

موزه ی هنر های کاتالونیا (National Art Museum Of Catalonia)

Museu Nacional dArt de Caralunya

با وارد شدن به این موزه می توان گفت به تاریخ مصور اروپا خوش امدید.

موزه ای که از قرون وسطی  تا معماری نوین همچون یک ماشین زمان، مجموعه های بی نظیری را پیش روی هنر دوستان قرار می دهد. اگرچه این موزه به موزه ملی هنر های کاتالونیا شهرت دارد اما موزه ای از اشیا هنری و تاریخی سراسر اروپا است.

مجموعه های قرار گرفته در این موزه را می توان به هفت بخش اصلی تقسیم کرد : بخش اول هنر های رومی قرون وسطی است که برخی از اثار ان مانند : نقاشی های دیواری جز برترین اثار هنری اروپا هستند. بخش دوم بخش هنر های گوتیک قرون وسطی است که در این جا می توان اثار هنری اصیل کاتالونیایی را مشاهده کرد. بخش سوم مربوط به هنر سبک باروک رنسانس است که در ان تابلو های معروف زیادی مربوط بع قرن ۱۶ تا ۱۸ قرار دارد. بخش چهارم به هنر مدرن مرتبط  است که مجسمه ها، نقاشی ها و اشیا قرن ۱۹ و ۲۰ در ان قرار گرفته است. بخش ۵ این موزه بخش طراحی و پوستر است که در این بخش بیش از ۱۰۰ هزار اصر از سراسر جهان در معرض دید همگان قرار گرفته است.

اطلاعات کاربردی

ساعت کار :اکتبر تا اوریل ۱۰ تا ۱۸- می تا سپتامبر۱۰ تا ۲۰ – شنبه و یکشنبه : ۱۰ الی ۱۵ – دوشنبه ها تعطیل است به غیر از تعطیلات رسمی.

ادرس : Palau Nacional,Parcde Montjuiic,s/n,08038

مکان های نزدیک : استادیوم المپیک – موزه ی المپیک و ورزش – فواره ی جادویی مونتخوئیک

پاسخ دهید