مراسم رقص سماع در تور قونیه

رقص سماع

مراسم رقص سماع در تور قونیه

سالروز درگذشت مولوی، «روز عُرس»، وصال جاودانه مولوی با معشوق نامیده شده است. مراسم روز عرس همه ساله از اول تا هفدهم دسامبر در شهر قونیه و در بارگاه مولانا برگزار می شود و هزاران علاقمند از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند. مولانا از شهرتی جهانی برخوردار است، به شکلی که دیدگا ه ها و نظرات و اشعار او زمزمه اغلب افراد و علاقمندان به شعر پارسی شده است.مراسم رقص سماع در تور بزرگداشت مولانا از دست ندهید!

 

رقص سماع قونیه

سماع مولانا

مولانا جلال الدین محمد بلخی سماع را بسیار دوست می داشت.طوری که پروا فزاینده او به سماع در ماندگار شدن همیشگی این مراسم در میان درویشان بی تأثیر نبوده‌است.

رقص صوفی

رقص سماع چیست و مفهوم آن چه می باشد؟

سماع به نوعی از رقص صوفیه شامل چرخش تن به اتفاق با حالت خلسه برای اهداف معنوی گفته می‌شود.او پیش درآمد مانند پدرش، بهاء ولد، مشغول درس گفتن و وعظ و مجاهده بود و هرگز سماع نکرده بود اما چون شمس تبریزی را دیدن خاطرخواه وی شد.هر چه او بر زبان می آورد را غنیمت می دانست.بعد شمس به او گفت که به سماع در بیاید.مولانای ۳۸ ساله آنچنان تحت کارایی شمس قرار گرفت که منبر و مدرسه را خلاص کرد.سماع، شنیدن، شنوایی، آواز، سرود وجد و پایکوبی و دست افشانی صوفیان منفردا و جمعا با روش ها و آیین ها خاص است.
طرز فکر شمس در تشویق مولوی به سماع آن بود.که آنچه مولانا می‌طلبد با سماع، افزایش می یابد و سماع برای انسانهای عادی که به هوای نفسانی مشغولند ناروا است نه برای کسانی که طالب حق هستند.حتی از نظر او سماع مدد حیات محسوب می‌شد.

چهار حالت و حرکت اصلی‌ سماع درویشان

چرخ زد‌ن>>اشاره به شهود‌ حق د‌ر جمیع جهات
جهید‌ن>> اشاره به غلبه شور بر جهان علوی
پا کوفتن>>اشاره به پامال کرد‌ن نفس اماره
د‌ست افشاند‌ن>>اشاره به د‌ستیابی به وصال محبوب

 

قونیه

 صفحه اصلی تلگرام اینستاگرام لینکداین گوگل پلاس فیسبوک

شبکه های اجتماعی

لینک های مرتبط :

تور قونیه تابستان ۹۶ ، تور قونیه ، تور قونیه پاییز ۹۷

 

 

پاسخ دهید